EU PODRŽAVA DIGITALIZACIJU MUZEJA I KULTURNE BAŠTINE: NOVI PROJEKAT POVEZUJE REGION KROZ JEDINSTVENU TURISTIČKU KARTU

U projekat „Jedan region, jedna priča, jedna karta“ biće uključeno ukupno 18 muzeja u prekograničnom području

Muzeji i kulturne znamenitosti Bosne i Hercegovine i Crne Gore uskoro će postati dostupniji, inovativniji i povezaniji zahvaljujući novom digitalnom rješenju. Uz podršku Evropske unije, projekat „Jedan region, jedna priča, jedna karta“ donosi modernizaciju kroz upotrebu vještačke inteligencije, online prezentacija i sistema elektronskih ulaznica koji omogućava posjete više lokacija jednim klikom.

Na konferenciji održanoj od 8. do 10. aprila 2025. godine u Jablanici predstavljen je projekat koji će u naredne dvije godine digitalno transformisati muzeje i kulturno-istorijske lokalitete u obje zemlje. Događaj je okupio muzejske stručnjake, predstavnike turističkih organizacija i agencija, kao i ključne donosioca odluka, s ciljem razmjene znanja i definisanja konkretnih koraka ka implementaciji digitalnih rješenja u oblasti turizma.

Digitalizacija

Rukovoditeljka tima za saradnju pri Delegaciji EU u Bosni i Hercegovini, Mojca Krisper Figueroa, istakla je da projekat „Jedan region, jedna priča, jedna karta“ ima za cilj digitalizaciju kulturnih institucija, što je trenutno jedan od ključnih prioriteta Evropske unije. Ukupna vrijednost projekta iznosi 495.000 eura, a EU je obezbijedila 418.000 eura u okviru Programa prekogranične saradnje BiH – Crna Gora.

„Ovaj projekat predstavlja značajnu priliku za povezivanje Bosne i Hercegovine i Crne Gore kroz kulturu i turizam“, naglasila je Krisper Figueroa. „Kroz aktivnosti naših partnera, 18 muzeja će unaprijediti svoje digitalne usluge, što će omogućiti kreiranje novog turističkog proizvoda, privući posjetioce i dodatno promovirati kulturnu baštinu. EU je ponosna što podržava inicijative koje unapređuju lokalnu ekonomiju i jačaju prekogranične veze.“

Projektom će se unaprijediti kvalitet turističke ponude i stvoriti čvršće veze između muzeja i drugih kulturnih institucija u regionu.

Interaktivan projekat

Direktorka Preduzetničkog centra LINK iz Mostara, Alisa Gekić, istakla je da je cilj projekta unapređenje turističke ponude u prekograničnom području na inovativan i održiv način.

„Želimo da kreiramo jedinstvenu i cjelovitu ponudu koja uključuje muzeje i lokalitete kulturne baštine, obogaćenu primjenom digitalne tehnologije poput vještačke inteligencije. Time omogućavamo automatski ulazak u muzeje, dostupnost sadržaja i van radnog vremena, kao i online kupovinu ulaznica jednim klikom“, pojasnila je Gekić.

Naglasila je da digitalna tehnologija neće zamijeniti postojeće vodiče, već će unaprijediti muzejske postavke i omogućiti dinamično i interaktivno iskustvo za posjetioce.

„Projekat uključuje 18 muzeja u prekograničnom području i fokusira se na jačanje njihovih kapaciteta, upravljanje destinacijom i posjetiocima, s ciljem promocije regije kao atraktivne turističke destinacije“, zaključila je Gekić.

Dodala je da su u Jablanici zvanično potpisani partnerski sporazumi između Preduzetničkog centra LINK, Opštine Jablanica, Narodnog muzeja Crne Gore, NVO Multimedijal iz Crne Gore i Grada Konjica.

Zahvaljujući EU sredstvima dodatno se povezujemo I valorizujemo bogato kulturno-istorisjko nasljeđe

Predsjednik NVO „Multimedijal Montenegro“ iz Bijelog Polja, Željko Đukić, kazao je da je „ovo sjajna prilika da se uvjerimo da se evropska sredstva troše na pravi način i da saradnja između država može biti valorizovana kroz zajedničko korišćenje naše istorije, kulture i tradicije koja je snažno povezana“.

– Mi ćemo konkretno, kada je riječ o ovom projektu, valorizovati naše nematerijalno bogatstvo – bogatu istoriju Crne Gore, kao i saradnju između naših priznatih pisaca i umjetnika u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini – rekao je Đukić.

Đukić je dodao da će projekat još jednom pokazati odličnu saradnju između partnera i dvije države naglašavajući  da će sredstva EU značajno doprinijeti unapređenju kvalitetne turističke ponude kroz valorizaciju kulturno-istorijskog nasljeđa i u BiH i u Crnoj Gori.

Pibližićemo se publici u Crnoj Gori I Regionu

Pomoćnik direktora Narodnog muzeja Crne Gore, Ivan Vukmirović, izrazio je nadu da će ovim projektom uspjeti da se kulturno-istorijsko nasljeđe muzeja približi publici, kako u Crnoj Gori tako i u regionu.

Pomoćnik direktora Narodnog muzeja Crne Gore, Ivan Vukmirović, izrazio je nadu da će se ovim projektom uspješno približiti i predstaviti kulturno-istorijsko nasljeđe muzeja kako na teritoriji Crne Gore, tako i šireg regiona.

Projekat doprinosi razvoju turizma

Načelnik Opštine Jablanica, Emir Muratović, istakao je značaj projekta za razvoj turizma u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori. „Bosna i Hercegovina i Crna Gora posjeduju bogato kulturno naslijeđe, ali muzeji i istorijski lokaliteti često se suočavaju sa izazovima prilagođavanja savremenim turističkim potrebama. Cilj projekta je učiniti muzeje i kulturno-istorijske lokacije pristupačnijima i inovativnijima, povezujući ih kroz jedinstveni sistem koji će omogućiti lakše istraživanje regiona i duže zadržavanje turista“, naglasio je Muratović.

Projekat, koji traje dvije godine, obuhvata 18 muzeja i omogućava digitalizaciju turističkih sadržaja, čime će posjetioci imati lakši pristup atrakcijama u obje zemlje. Načelnik Muratović izrazio je zadovoljstvo što je Jablanica jedan od učesnika i dodao da će ovaj projekat dodatno ojačati turističku ponudu opštine, stvarajući bolje uslove za njen budući razvoj.

Digitalizacija turističke ponude

Grad Konjic, koji je prepoznao turizam kao jednu od najvažnijih privrednih grana, aktivno ulaže u zaštitu kulturne baštine i digitalizaciju turističke ponude. Adisa Kevrić, rukovoditeljka Odjeljenja za privredu i poljoprivredu Grada Konjica, naglasila je da je cilj da Konjic postane prepoznatljiv i da turističke lokacije u ovom području postanu dostupne svim posjetiocima.

„Regionalna saradnja ima ogroman potencijal i vjerujemo da zajedničkim naporima možemo stvoriti dugoročno održivu turističku priču“, istakla je Kevrić. Takođe, dodala je da ostvareni ciljevi ovog projekta mogu poslužiti kao podsticaj za dalje unapređenje turizma u Bosni i Hercegovini i regionu.

Implementacija projekta počela je 1. marta 2025. godine i trajaće dvije godine. Projekat realizuju LINK Preduzetnički centar (BiH), Narodni muzej Crne Gore (CG), Opština Jablanica (BiH) i NVO Multimedijal Montenegro (CG).