PODRŠKA MLADIH EVROPSKOJ UNIJI U BIJELOM POLJU I BERANAMA 81,2%

PODRŠKA MLADIH EVROPSKOJ UNIJI U BIJELOM POLJU I BERANAMA 81,2%

Tokom avgusta i septembra u Bijelom Polju i Beranama sprovedeno je istraživanje me]u mladima iy ova dva grada, kojim je obuhvaćeno oko 633 mladih osoba. Cilj istraživanja bio je da se ispitaju stavovi mladih iz ove dvije sjeverne opštine u donosu na pristupanje Crne Gore Evropskoj uniji i aktuelnom procesu evropskih integracija.

Predsednik NVO MMNE, Željko Đukić ističe da je ovo prvi projekat ove vrste koji su započeli, te da je fokus na mladim građanima i građankama Bijelog Polja i Berana. Đukić naglašava da je veoma važno da se čuje glas mladih kao i njihovo mišljenje, koje su kroz ovo istraživanje mogli iskazati.

„Smatram da je veoma važno čuti mišljenje mladih, te nam je ovo istaživanje pomoglo da vidimo šta misle mladi i da li podržavaju pristupanje Crne Gore Evropskoj uniji. Mi ćemo nastaviti kroz ovaj projekat da osluškujemo mlade, ali ćemo i sarađivati sa njima“, navodi Đukić i dodaje da je ovim istraživanjem obuhvaćeno više od 600 građana i građanki Bijelog Polja i Berana, koji su u većini podržali ulazak Crne Gore u EU, ali su na nekim od pitanja imali i zanimljive, ali i iznenađujuće odgovore.

Upitnik bio sastavljen od 23 interesantna i značajna pitanja, kompletan upitnik možete pogledati u prezentaciji, a izdvojena su neka pitanja koja su imala najzanimljivije odgovore:

Istraživanjem je obuhvaćemo 382 (60,1%) ispitanika iz Bijelog Polja i 251(39,9%) iz Berana, od čega je 55,9% žena i 44,1% muškaraca.

Građani i građanke Bijelog Polja u većini su podržali članstvo Crne Gore u EU, odnosno 310 (81,2) ispitanika podržava članstvo, dok 25 ispitanika (6,5) ne podržava članstvo i 47 (12,3%) je bez mišljenja.

Građanke i građani Berana takođe podržavaju članstvo Crne Gore u EU, a to su pokazali ovim odgovorima: 192 (76,5%) podržava članstvo, 42 (16,7%) ne podržava članstvo, dok je 17 (6,8%) građana bez mišljenja.

Kada govorimo o brzini pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji, preovladava mišljenje građana da se Crna Gora sporo kreće na ovom putu.

Dakle, 11,2% građana smatra da se Crna Gora vrlo brzo kreće na ovom putu, dok 22,5% smatra da se kreće brzo koliko okolnosti dozvoljavaju, 34,7% sporo, 20,6% vrlo sporo i 11,1% građana je bez mišljenja.

Na pitanje kada očekujete da Crna Gora postane članica EU, odgovori su bili sljedeći: 20,6% u naredne 2-3 godine , 29,7% u sljedećih pet godina, 26,4% za više od pet godina, 12,3% ne vjeruje da će Crna Gora ikada postati članica EU, dok je 10,9% građana bez mišljenja.

Kada se govori o poboljšanju ekonomske situacije u Crnoj Gori, nakon što postane članica EU, 76,6% građana vjeruje da će se poboljšati ekonomska situacija, 11% ne vjeruje, a 12,4% je bez mišljenja.

Takođe zanimljiv odgovor bio je na postavljeno pitanje koliko vjerujete da će članstvo u EU smanjiti nezaposlenost u Crnoj Gori?

28,1% građana smatra da će se smanjiti nezaposlenost, 43,1% umjereno vjeruje, 13,3% slabo vjeruje, 9,2% ne vjeruje, a 6,3% građana je bez mišljenja.

58,9% građana smatra da će članstvo u EU pomoći smanjenju korupcije u Crnoj Gori, dok 18,6% smatra da članstvo u ovome neće pomoći, a 22,4% je bez mišljenja.

69,9% građana Bijelog Polja i Berana smatra da će članstvo u EU poboljšati obrazovni sistem u Crnoj Gori, dok 15,5% smatra da se neće poboljšati obrazovni sistem i 14,6% je bez mišljenja.

Veoma zanimljiv odgovor smo dobili i na pitanje koliko smatrate da će članstvo u EU unaprijediti zdravstveni sistem u Crnoj Gori?

39,2% smatra da će se znatno unaprijediti zdravstveni sistem, dok 39,2% djelimično vjeruje, 8,3% neznatno, 4,4 građana smatra da se uopšte neće poboljšati, dok je 8,9% s bez mišljenja.

71,4% građana smatra da će članstvo u EU unaprijediti prava radnika u Crnoj Gori, dok 10,3% smatra da se neće unaprijediti prava radnika, a 18,3% je bez mišljenja.

Na pitanje koliko vjerujete da će članstvo u EU doprinijeti zaštiti životne sredine u Crnoj Gori, 42,7% građana veoma vjeruju, 35,6% umjereno vjeruju, 11% slabo, dok 3,7% ne vjeruje uopšte i 7,1% je bez mišljenja.

Kada govorimo o informisanosti građana o procesu EU integracija čak 41,4% građana smatra da su građani Crne Gore nedovoljno informisani o ovom procesu, 37,7% smatraju da su djelimično informisani, 11,7% smatra da su dovoljno informisani, a 9,2% je bez mišljenja.

Na pitanje koga građani smatraju odgovornim za ovoliko dug proces pregovora ulaska Crne Gore u EU, 74,6% smatra da su odgovorni političari, 32,3% smatra da su odgovorni donosioci odluka, 19,7% smatra da su odgovorni građani, dok 12,9% smatra da je to ipak administracija.

Ovo istražavanje realizovano je u sklopu projekata „Evropa za mlade“, koji realizuje NVO Multimedijal Montenegro (MMNE), a finansijski je podržan od strane Ministarstva Evropskih poslova.