Iako je o ovoj temi dosta pisano, nije na odmet da se neke stvari ponove, prije svega zbog mladih vozača, koji zbog svog neiskustva često precjenjuju svoje sposobnosti i testiraju mogućnosti. Naime, najviše vozača pod dejstvom alkohola koji su učestvovali u saobraćajnoj nezgodi pripada starosnim grupama od 25-29 godina i 30-34 godine.
Alkohol je jedan od najčešćih uzroka saobraćajnih nezgoda sa poginulim i povrijeđenim licima. Vožnja pod dejstvom alkohola i opijata utiče na sposobnost vozača i možete ozbiljno da povrijedite i sebe i druge. Alkohol utiče na mozak i vozačke sposobnosti, smanjuje koncentraciju, vidno polje koordinaciju pokreta i reflekse i zahtijeva dužu vremensku reakciju.
Dejstvo alkohola utiče na smanjenje akomodacije oka, dovodi do poremećaja dubinskog vida. Tada se vidno polje se sužava pa vozač ima problema da procijeni udaljenost i brzinu vozila. Vozač koji nije konzumirao alkohol vidi saobraćajni znak na gotovo 140m, a pijan vozač na 118m, pa čak i manje. Alkohol utiče na sluh, pa tako trijezan vozač čuje drugo vozilo na udaljenosti od 340m, a pijan na 203m. Alkoholisani vozači od 1,5mg/ ml imaju 40 puta veću šansu da naprave neki nepromišljen potez u odnosu na vozače koji nemaju alkohola u krvi. To je za oko 30 puta veću šansu u odnosu na one vozače koji imaju dozvoljenu koncetraciju od 0,20mg/ml alkohola u krv.
Projekat “Sačuvaj sebe i druge” bavi se promocijom sigurnosti i bezbjednosti u saobraćaju, promovisanjem pozitivnih zakonskih normi u saobraćaju, izgradnji saobraćajne kulture, posebno kod mladih i unaprjeđenju vaninsitucionalnog obrazovanja djece i mladih, a sve u cilju očuvanja ljudskih života, povećanju bezbjednosti i smanjenju broja saobraćajnih nesreća na putevima Crne Gore, sa naglaskom na sjever Crne Gore.
Projekat „Sačuvaj sebe i druge“ sprovodi NVO Multimedijal Montenegro (MMNE ), a finansiran je do strane Ministarstva kapita