ZGAĐENJE JE SVAKODNEVICA ZBOG VELIKOG BROJA AUTOMOBILA
Bijelo Polje se suočava sa ozbiljnim problemima zagađenja vazduha, koje je značajno pogoršano usljed povećanja broja motornih vozila i neodrživih saobraćajnih praksi. Tokom 2024. godine u ovom gradu registrovano je gotovo 3.600 drumskih vozila, a u zimskim mjesecima zabilježeno je više od 30 dana sa prekoračenim dozvoljenim vrijednostima zagađenja. Ovi podaci predstavljeni su juče na pres konferenciji u okviru projekta „Zeleni saobraćaj“, koji realizuje NVO Multimedijal Montenegro, a finansira Ministarstvo saobraćaja Crne Gore.
Projekat je usmjeren na podizanje ekološke svijesti i promociju održive mobilnosti, s ciljem da se smanji negativan uticaj drumskog saobraćaja na životnu sredinu. Kako su istakli organizatori, važno je da građani, institucije i donosioci odluka zajednički prepoznaju značaj zelenih politika.
Ena Zvrko iz NVO Multimedijal Montenegro naglasila je da Bijelo Polje već godinama bilježi visoke nivoe zagađenosti, te da saobraćaj predstavlja ključni izvor emisije štetnih gasova, ne samo tokom grejne sezone.
– Primjećujemo stalni porast broja motornih vozila, a zagađenje postaje svakodnevica. Kroz ovaj projekat želimo da ukažemo na važnost društvene odgovornosti svih učesnika u saobraćaju i da motivišemo institucije da preduzmu konkretne korake – poručila je Zvrko.
Kenan Idrizović posebno je istakao važnost promjene individualnih navika.
– Potrebno je podsticati korišćenje električnih vozila, bicikala i pješačenje. Takođe, treba prijavljivati nesavjesne vozače, gasiti motore u stanju mirovanja i doprinositi smanjenju emisija gdje god možemo – kazao je on.
Statističke podatke koji dodatno oslikavaju ozbiljnost situacije iznijela je Ena Pušija. Tokom decembra 2024. godine u Bijelom Polju su zabilježena prekoračenja dozvoljenih vrijednosti zagađenja vazduha u čak 22 dana, dok je u novembru taj broj iznosio 11.
– Broj registrovanih vozila direktno utiče na nivo zagađenja. Potrebno je intenzivirati aktivnosti na zaštiti životne sredine i preduzeti sistemske mjere – naglasila je Pušija.
Drumski saobraćaj, zbog upotrebe fosilnih goriva, doprinosi oko 25% globalnih emisija ugljen-dioksida.